Izložbom „Nerealizovani arhitektonski planovi u knjaževini/kraljevini Crnoj Gori“, autora Tatjane Jović i Aleksandra Berkuljana, otvorenom sinoć u Dvorcu kralja Nikole zvanično je zatvorena prva zimska scena „Barskog ljetopisa“, koja je trajala osam mjeseci, počevši od 18. oktobra 2017. godine.
Izložba je nastala objedinjavanjem radova, tj. nacrta projektovanih rezidencijalnih i infrastrukturnih objekata čiju su realizaciju onemogućile finansijske mogućnosti i ratne okolnosti tokom prve decenije XX vijeka, a koji bi u značajnoj mjeri estetski upotpunili urbani profil prijestonice i drugih crnogorskih gradova.
Prije svih, istakla bih Teatar u Baru, koji bi bio izvanredan. To je neka vizija kralja Nikole, koji je htio, posle glavnog pozorišnog objekta, i jedan u Baru, gradu koji je tada već imao razvijen privredni život i planove za razvoj dalje privrede. Imao je izvanredan objekat za kulturu. To je bila ona zgrada opere i pozorišta. No, nadomjestili su taj kulturni život baš ovdje, u Dvorcu, koji je postao stjecište kulture. Bar danas ima organizovane cjeline, sa arhitektonskog aspekta. One nisu narušene. Tu je i stari i novi dio. Ipak, valjalo bi da ima još objekata kulture kroz grad, kao što fali i to pomenuto pozorište, kazala je na otvaranju Tatjana Jović, etnolog, muzejski savjetnik u Narodnom muzeju Crne Gore i rukovodilac Muzeja kralja Nikole.
Izložbu je otvorila dr Anastazija Miranović, istoričarka umjetnosti i selektorka likovnog programa „Barskog ljetopisa“, za koju je ovo bila prilika da sumira utiske na kraju prve realizovane zimske scene festivala.
Moram da kažem da sam izuzetno zadovoljna likovnim programom ovogodišnje zimske scene Barskog ljetopisa. Zaista su izložbe, ali i posjećenost bile izvanredne. Bili su to heterogeni programi, kako i u poetikama samih autora i njihovih radova, tako i u generacijama i uopšte u kulturološkom kontekstu i miljeu. Takođe mi je veliko zadovoljstvo što smo zimsku scenu zatvorili izložbom koja nam dolazi iz Narodnog muzeja, dodala je Anastazija Miranović, koja nedavno izabrana za direktorku te ustanove, pa će kako je kazala tu činjenicu iskoristiti da se založi da nastavi saradnju između „Ljetopisa“ i Narodnog muzeja. Ona je obećala da je ovo samo prva u nizu izvanrednih izložbi koje će se realizovati između ove dvije institucije.
Uoči početka ljetnjeg dijela festivala, zakazanog za 16. jun kada će na Šetalištu kralja Nikole nastupiti Crnogorski simfonijski orkestar, brojke i utisci publike u vezi sa realizacijom zimske scene pokazuju da je riječ o dobrom projektu koji je na pravi način animirao grad i njegov kulturni život i u ovom dijelu godine. Tako je 37 programa iz domena pozorišne, likovne, književne i muzičke umjetnosti posjetilo skoro 4000 Barana. Shodno tome, barska kulturna scena nastaviće da živi u kontinuitetu kroz ljetnji i zimske ciklus „Barskog ljetopisa“.