U nedjelju, 11. avgusta na platou ispred Dvorca kralja Nikole, publika 32. „Barskog ljetopisa“ upoznala je i čula Milana Miloševića, srpskog klarinetistu svjetskog renomea. Njegov kvartet koji nosi naziv „SYNERGIA 4“ priredio je koncert od devedeset minuta, koji je ujedno bio i posljednji iz selekcije maestra Bojana Suđića, koji uređuje internacionalni muzički program „Ljetopisa“.
Milan Milošević djeluje kao solista, kamerni i orkestralni muzičar, te radi kao profesor na kanadskom koledžu u Vankuveru. Dobitnik je doktorske istraživačke stipendije, nagrade za akademski rad na Univerzitetu Britanske Kolumbije, kao i državnu nagradu za doktorske studije, dodijeljenu od agencije za umjetnost Vlade Britanske Kolumbije za 2013-2014.
Po ugledu na svog oca, uglednog klarinetistu, pokojnog Božidara Bokija Miloševića, Milan je zavolio ovaj instrument još kao dijete:
„Prvo sam svirao klavir, neke dvije godine, i onda sam jednog ljeta bio u Bečićima sa tatom, i on je vježbao svakog dana, a meni je bilo to jako zanimljivo. Nije mi dao dosta dugo da probam i ja da slučajno ne bih nešto oštetio, taj gornji dio koji je naročito osjetljiv. Jednog jutra dao mi je da probam, sve mi je namjestio i krenuo mi je ton i rekao mi je: Slušaj u redu je što učiš klavir, to ti je jako važno, ali mislim da si talentovan za klarinet. I tako je sve počelo, prvo me je tata učio a onda sam kasnije upisao i školu i doktorirao sam na kraju u Kanadi.“
Milošević se istakao kao solista i član kamernog ansambla na festivalu savremene muzike Graundsvel i Festivalu nove muzike i kao solista sa Simfonijskim orkestrom Vinipega. Gostovao je u mnogobrojnim angažmanima i promocijama klasične, savremene i tradicionalne muzike na kanadskoj državnoj radio i televizijskoj mreži CBC u Vinipegu i Vankuveru i Kanadskim premijerama. Nedavno je bio gostujući predavač na naučnoj konferenciji i seriji majstorskih kurseva, između ostalog, na Državnom univerzitetu Džeksona i Univerzitetu Britanske Kolumbije.
Pored brojnih nastupa na svjetskoj muzičkoj sceni, ovaj pred barskom publikom za Miloševića je imao poseban emotivni značaj. Prisutni su imali prilike ne samo da čuju kompoziciju koju je njegov otac komponovao, sedamdesetih godina, već je to Milošević i izveo na repariranim naslijeđenim klarinetima Božidara Bokija Miloševića.
„Na prvom mjestu ovo je za mene jedno emotivno putovanje. Otac mi je prije godinu i po dana ostavio svoje instrumente u amanet na neki način, zavjetovavši me, kad ga više ne bude bilo, odsviram klarinet makar jednom godišnje. To je bio momenat kada je poljubio svoje klarinete, i to me je strašno dodirnulo. Tog ljeta, mjesec dana nakon toga, odlučio sam da ih popravim i da ih pozlatim i nazvao sam ih Zlatni duh 1 i 2. To su dva klarineta koja je kupio 1954. godine i komponovao je sva svoja djela na njima, a ovo je prvi put da u Crnoj Gori sviram na njima.“
Čest je gostujući predavač specijalističke pedagoške muzičke asocijacije i član je Američke federacije muzičara, kao i Internacionalne asocijacije klarinetista. Studirao je kod prof. Milenka Stefanovića, Čarlsa Najdiha, Ajako Ošime i Roberta Springa.
Trenutno predaje klarinet i direktor je Muzičkog odsjeka na Vankuver koledžu u Kanadi. Prethodno je bio stalni član Beogradske filharmonije i umjetnički ko-direktor Duvačkog kvinteta Beogradske filharmonije i duvačkog kvinteta „Sinergija 5“. Bogata izvođačka biografija donijela mu je priliku da nastupa sa, kako kaže, nekim od najboljih muzičara današnjice
„Nastupam sa najboljim muzičarima ovog podneblja, a to je privilegija na kojoj sam beskrajno zahvalan. Svirao sam sa izuzetnim umjetnicima poput Nemanje Radulovića, poznatog srpskog violiniste koji je zapravo internacionalni solista. Večeras sam svirao sa izuzetno dragim umjetnikom, sa posebnom strašću i talentom, a to je Edin Karamazov, najpoznatiji lutista i gitarista, ne samo naš nego mislim na svijetu. Tako da uživam svirajući sa kolegama iz cijelog svijeta“, kazao je Milošević sa kojim su još nastupili i pijanistkinja Vesna Podrug Kossjanenko, i fagotist Žarko Perišić.