Program:
- Valentina Lukić, klavir
J.M. Wiliam: Zekini nestašluci i bjekstvo
Klasa: Jelena Dobrković - Dario Karanikić, truba
Merli: Gavota
Klasa: Stefan Stešević - Ivo Dobrković, gitara
Ivanović: Old mill
Klasa: Ivana Cikić - Miloš Seković i Dimitrije Pavlović, truba
Van Beethoven: Oda radosti
Klasa: Stefan Stešević - Anastasija Golić, flauta
Kronke: Momento giocoso;
Klasa: Suzana Bašević Pepđonović; - Radević Katarina, klavir
Hačaturian: Etida
Klasa: Ana Vukazić - Vukšić Andrea, flauta
G. Popp: La Chasse Galop Brilliant
Klasa: Biljana Dedić - Kvartet gitara: Sava Drobnjak, Milan Šćrpanović, Andrej Iličković, Đenđinović Nikola
Flowerland
Klasa: Branislav Mašanović - Hana Karađuzović, klavir
Džilok: Zvončići na snijegu;
Klasa: Jelena Dobrković; - Anastasija Smolović, flauta
Demersseman: Karneval u Veneciji;
Klasa: Tamara Stijepović; - Duo flauta: Lana Marković, Andrea Vukšić
Van Beethoven: Allegro
Klasa: Biljana Dedić - Stepan Pronjin, klavir
Majkapar: Varijacije na rusku temu
Klasa: Maja Basarab; - Lana Marković, flauta
Fore: Sicilijana
Klasa: Biljana Dedić - Dušanka Jaramaz, klavir
Chopin: Etida op.10 br.12
Klasa: Jelena Dobrković - Dušan Vukčević, klavir
Schubert: Impromptu Es-dur, Op.90 No.4
Klasa: Maja Basarab - Iva Pavlović, klavir
Chopin: Etida Op.10 No.12
Klasa: Jelena Dobrković - Jovana Popović, violina
Šarl Dankla : Varijacije na Belinijevu temu
Klasa : Vatroslav Simic - Amina Bahović, solo pjevanje
Scarlatti: Se tu me ami
Klasa: Tijana Blečić; - Sara Kovačević, violina
L.V. Betoven : Menuet
Klasa : Vatroslav Simić - Kenan Hodžić, harmonika
Bilošickij: Bajlora
Klasa: Aleksandar Basarab - Vasilije Basarab, klavir
Rachmaninoff: Prelid g-mol, Op.23 No.5;
Klasa: Maja Basarab
Korepeticija: Ana Vukazić i Nikoleta Strugar
Muzička škola Bar – ŠOMO „Petar II Petrović Njegoš“
Do osnivanja i početka rada škole za muzičko obrazovanje došlo je tek septembra 1983. godine. Naime, novoosnovana muzička škola postala je radna jedinica Kulturnog centra, u čijem sastavu su bili: Dom kulture, Muzej, Galerija, Biblioteka i Arhiv. Škola za muzičko obrazovanje počela je rad u zgradi bivše Carinarnice u Baru, površine 440m2, koja je adaptirana za potrebe škole poslije katastrofalnog zemljotresa 1979. godine. U zgradi je bilo 11 učionica za klavir, harmoniku i gitaru. Za upis se prijavilo 150 djece, uzrasta od 7-8 godina. Nakon provjere sklonosti i sposobnosti za muziku kod prijavljene djece, stručna komisija je primila 66 djece, koja su postali redovni učenici muzičke škole. Na dužnost upravnika Škole postavljen je Božidar Rakonjac, profesor, sa završenom muzičkom akademijom, a nastavu su izvodili: Ljubinka Knežević, prof. muzike, Ranko Domazetović, nast. i Svetozar Vujić, str. učitelj muzičkog vaspitanja. Osnovani su sljedeći odsjeci: klavir, harmonika, gitara, klarinet, violina. Izvođena je i nastava pripremnog razreda za zainteresovanu djecu u cilju njihovog osposobljavanja za nastavljanje školovanja, a takođe su u ovoj oblasti organizovani razni oblici vannastavnih aktivnosti. Pored nastavnika u stalnom radnom odnosu, angažovani su i nastavnici Muzičke škole iz Titograda. Prema izvještaju Škole za školsku 1988/99. godinu u školi su bila 132 učenika, u 9 odjeljenja na odsjecima: klavir, harmonika, gitara i klarinet (klavir 55, harmonika 40, gitara 36 i klarinet 1 učenik). Nastavu je izvodilo 6 redovnih nastavnika, 1 spoljni saradnik i 1 po ugovoru o djelu. U toku godine, kako se ističe u izvještaju, pripremljena su i izvedena četiri koncerta za građane. Rad škole u ovom periodu obilazio je prosvjetni savjetnik muzičkog vaspitanja Radonja Vučeković.
Ova škola je u sastavu Kulturnog centra Bar bila do 9. juna 1990. godine, kada je postala samostalna ustanova. Tada je, na prijedlog organa škole i uz saglasnost Skupštine opštine Bar, dobila zvaničan naziv Škola za osnovno muzičko obrazovanje „Petar II Petrović-Njegoš“ Bar. Škola pripada prvom (osnovnom) stupnju obrazovanja, a po obezbijeđenom stručnom kadru i opremljenosti ima sve uslove da preraste u srednju muzičku školu. Kako je postojeća zgrada Carinarnice, u kojoj je radila škola od osnivanja, adaptirana za Italijanski konzulat u Bara, to je škola preseljena u zgradu Gimnazije „Niko Rolović“, u kojoj je muzičkoj školi dato na upotrebu 1150m2 školskog prostora i to bez naknade. Brojno stanje učenika se povećavalo, pa je u jednom periodu bilo i 230 učenika. U školi postoje sljedeći odsjeci: klavir, violina, violončelo, gitara, harmonika, flauta, klarinet, tniba, homa, a od nedavno i trombon. U dosadašnjem periodu dužnost direktora škole obavljao je Božidar Rakonjac, a nedavno je izabran Slavko Svijić, profesor muzike, koji je do sada bio nastavnik u školi.
Škola je uključena u tokove savremenog muzičkog obrazovanja i postiže zapažene rezultate u svim vidovima aktivnosti. Uspostavila je saradnju sa ostalim muzičkim školama u zemlji. Nastavnici učestvuju na seminarima i drugim oblicima stručnog usavršavanja u ovoj oblasti. Za svoj rad dobila je brojna priznanja: Nagradu „24. novembar“, nagradu „Stana Tomašević-Arnesen“ i oko 500 diploma i plaketa republičkog, saveznog i međunarodnog značaja. Svojom ukupnom djelatnošću ova škola u znatnoj mjeri obogaćuje muzički život u gradu.
Savo Lekić, Razvoj prosvjete i školstva u barskoj opštini